Genel Bakış

 

GİNTAŞ 1979 yılında; Bursa’da, bir inşaat taahhüt şirketi olarak kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana geçen sürede; Bursa’nın, çağdaş bir kent düzeyine yükselmesinde geçirdiği değişim sürecine çok büyük katkısı olmuştur. Bursa ve çevre illerde gerçekleştirdiği projelerde edindiği deneyim GİNTAŞ’ı yurtdışına da taşımış; Balkanlar’daki ilk yatırımcı kuruluş olma özelliğini kazandırmıştır. Bulgaristan, Makedonya ve Kosova’daki başarılı çalışmaların yanı sıra, Arnavutluk ve Karadağ’da gerek müteahhit gerekse yatırımcı olarak kendi sektörünün yurtdışındaki başarılı temsilcilerinden biri olmuştur. GİNTAŞ, üstlendiği projelerin sadece birer “yapı” değil, aynı zamanda teknik ve fonksiyonel olarak kayda değer, insan yaşamına belirgin katkıları olan, hizmet ettiği kentin ya da bölgenin vizyonunu yükselten birer “yapıt” olmasına özen göstermiştir. Türkiye’de ve Balkanlar’daki faaliyetlerine sadece birer proje olarak yaklaşmamış, şirket olarak sürdürülebilir, kalıcı ve bölgeyle uyum sağlamaya özen göstermiştir.

Avrupa’nın en genç cumhuriyetlerinden biri olan Karadağ’ın başkenti Podgorica’da 22. 000 m2’lik oturma alanı üzerinde 60.000 m2’lik kullanım alanına sahip; GİNTAŞ Grubu ile Podgorica Belediyesi’nin ortak yatırımı olan MALL of MONTENEGRO projesi bu anlayışın en iyi örneklerinden biridir. GİNTAŞ’ın çevreye ve tarihsel dokuya olan değişmez saygısı ile gerçekleştirilen, kentin ve insanının sosyal ve kültürel yaşamına büyük katkıda bulunan bu proje, aynı zamanda geleneksel değerleri koruyarak şehri Avrupa ölçeğine yükselten bir çalışma olmuştur. MALL of MONTENEGRO’nun 2 katlı modern bir pazar alanı olan ilk fazı, GREEN BAZAAR, 2009 yılında tamamlanmış ve günde 12.000 kişinin alışveriş ettiği, 900 kişiye istihdam alanı yaratan bir yaşam merkezi olarak faaliyete geçmiştir. Hipermarket ve alışveriş merkezinden oluşan 2. Kısım 2010 yılında, 110 odalı “City & Business Hotel” ise 2012 yılında hizmete girmiştir.

Arnavutluk’ta yürüttüğü Laprake Uydukent Projesi, GİNTAŞ’ın kendi alanında uluslararası standartlardaki uzmanlığının ve kalite anlayışının bir başka göstergesidir ve aynı zamanda bölgedeki ilk Türk yatırımı olma sorumluluğunu taşımaktadır. GİNTAŞ’ın bu ülkede onur duyulacak çalışmalarından bir diğeri Fush Kruje ve Peshkopi şehirlerinde, içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon sistemleri, pompa tesisleri, su depoları, abone bağlantıları ile iki ayrı şehrin tüm altyapısını gerçekleştirmek olmuştur. GİNTAŞ; altyapı projesi olarak Karadağ’da da, ülkenin turizm ile gelişen sahil kesiminde ortaya çıkan acil su ihtiyacına kalıcı bir çözüm getirmek amacıyla planlanmış geniş kapsamlı bir su temin projesinin yapımını tamamlamıştır.

GİNTAŞ’ın; Bursa’nın çağdaş bir kent düzeyine yükselmesine olan katkısı sadece yeni ve kapsamlı projeler ile değil aynı zamanda köklerinden koparılmamış, kültürel değerlerini kaybetmemiş restorasyon ve renovasyon projeleri ve doğa ile barışık altyapı projeleri ile uzun bir liste oluşturmaktadır. Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Sergi Sarayı, Tayyare Kültür Merkezi, Alışveriş Merkezleri, Katlı Otoparklar, Hoteller, Fabrika Binaları, Lüks ve Toplu Konutlar, Şehir İçi Ulaşım Yolları ve Köprülü Kavşaklar, İçmesuyu, Yağmursuyu ve Kanalizasyon Şebekeleri, Haberleşme Altyapıları… Kısacası insan için gerekli her şey ve her yer…

GİNTAŞ tarafından Bursa’da yapımı üstlenilen en kapsamlı proje, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’dir. Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan ve 250.000 m2’lik alan içine yayılan Merinos Projesi’nde; tarihi dokuma fabrikasının restorasyon ve renovasyonunun yanı sıra 36.000 m2’lik kongre merkezi de yer almaktadır. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi; 120.000 m2 kapalı alan ile 1800 kişilik gösteri sanatları salonu, 800 kişilik konferans salonu, sergi alanları, balo salonları, 4 ayrı müze, konservatuar eğitim merkezi ve diğer yaşam alanları ile Bursa kentine yepyeni bir sosyal ve kültürel doku kazandıran, Bursa’nın vizyon değişikliğini kent sınırlarının ötesine, dünya ölçeğine taşıyan bir proje olmuştur.

Son olarak bulunduğumuz şehirdeki en prestijli projelerden olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyum ve Belediye Hizmet Binası İnşaatını da üstlenmiş olmaktan gurur duyuyoruz.

Tüm bu başarıların temelinde teknolojik gelişmeleri ve çağın ihtiyaçlarını izleme, kaliteden ödün vermeyen bir yönetim anlayışı, iş güvenliği ve işçi sağlığına verilen önem, çevreye özen, tarihsel dokuya saygı yatmaktadır. Bu anlayış işe; maksimum verimlilik, optimum maliyet ve sonuçta mutlak müşteri mutluluğu olarak yansımaktadır.

GİNTAŞ bugün yurtiçi ve yurtdışında, temel ilkelerinden hiçbir zaman taviz vermeden geleceğe güvenle yürüyen bir şirketler grubudur. GİNTAŞ Grup şemsiyesi altında yer alan şirketler faaliyet alanlarına göre şu şekilde sıralanabilir:

İnşaat Uygulama Şirketleri : GİNTAŞ İnşaat-Türkiye,
Yapı Yatırım Şirketleri : BUKOTAŞ-Türkiye, GINTASALB-Arnavutluk, GİNTASMONT-Karadağ.
İşletme ve Yatırım Şirketleri : MERİDYEN-Türkiye, MALL of MONTENEGRO-Karadağ.
Dış ticaret ve lojistik (Ofis, Banka, Otel Tefrişatı) : GİMAT-Türkiye, GİNVESTMONT-Karadağ.
Endüstriyel Tasarım ve Üretim : GİNTAŞ ENDÜSTRİ.

İşine saygı, insana saygı, çevreye saygı, kültüre saygı GİNTAŞ’ı var eden temel ilkeler olup Grup olarak işinin “inşa etmek” olduğu hiç unutulmamıştır. İnsanlarla ulusal ve uluslararası ölçekte iyi ilişkiler inşa etmek, insanlar için sürdürülebilir yapılar inşa etmek.